امروز ۲۰ آبان ۱۳۹۶
صفحه اصلی » اخبار تربت جام » استکبار جهانی وحدت مسلمانان را هدف قرار داده است
کد خبر : 14516
تاریخ انتشار : ۴ تیر ۱۳۹۴در ۱۱:۲۱ ق.ظ

استکبار جهانی وحدت مسلمانان را هدف قرار داده است

وضعيت جهان اسلام به تعبير مقام معظم رهبري در پيچ تاريخي قرار گرفته‌است، در چنين شرايطي وحدت جهان اسلام بيشتر از هميشه ضروري به نظر مي‌رسد، امروز هر قوه عاقلي مي‌داند که گروه‌هاي تکفيري مزدوري دشمنان اسلام را مي‌کنند و برايشان شيعه يا سني تفاوت ندارد، در ادامه گفت و گو را با امام جمعه اهل سنت تربت جام بخوانیم...
امام جمعه اهل سنت تربت جام

پایگاه خبری تحلیلی جام روز:

وضعيت جهان اسلام به تعبير مقام معظم رهبري در پيچ تاريخي قرار گرفته‌است، در چنين شرايطي وحدت جهان اسلام بيشتر از هميشه ضروري به نظر مي‌رسد، امروز هر قوه عاقلي مي‌داند که گروه‌هاي تکفيري مزدوري دشمنان اسلام را مي‌کنند و برايشان شيعه يا سني تفاوت ندارد، سراغ مولوي شرف‌الدين جامي احمدي، امام‌جمعه اهل سنت تربت‌جام معتقد است که اين گروه‌ها تنها به دنبال سوء استفاده از اختلافات هستند، وي ضرورت وحدت را از منظر احياگري تمدن اسلامي نيز مي‌داند و توصيه‌هاي کاربردي در زمينه وحدت نيز دارد، در ادامه اين گفت‌وگو را بخوانيد.

حوادث جهان به‌ويژه جهان اسلام نشان مي‌دهد که تعبير مقام معظم رهبري مبني برقرار گرفتن در پيچ تاريخي به‌درستي شرايط امروز را توصيف مي‌کند، وحدت جهان اسلام در اين پيچ تاريخي چه ضرورتي دارد؟

امروز گروه‌هاي تکفيري يا تروريستي مثل داعش يا بوکوحرام در نيجريه با عناوين مختلف در کشورهاي مسلمان قد علم کرده‌اند تا تيشه برريشه اسلام زده و شيعه و سني را نابود کنند.

اعمال وحشيانه گروهک تروريستي داعش مخالف شرع اسلام است و اين گروه به بهانه حمايت از اهل سنت، به اعمال وحشيانه دست مي‌زند، درحالي‌که اهل تسنن چنين اعمالي را هرگز قبول ندارند و مرتکبان چنين اعمالي را از جنس شياطين مي‌دانند.

استکبار جهاني و رژيم صهيونيستي باتربيت چنين جنايتکاراني تلاش مي‌کنند، اتحاد مسلمانان را بر هم بزنند، هراندازه کشورهاي اسلامي اتحاد و همدلي خود را بيشتر کنند و در صفوف به‌هم‌پيوسته قرار گيرند، آن روز ديگر دشمن نخواهد توانست در صف‌هاي مستحکم نفوذ کند و نبايد با تبعيض و تفرقه‌افکني زمينه ظهور گروه‌هاي تروريستي را فراهم کرد چراکه اين گروه‌ها منتظر فرصت هستند تا از کوچک‌ترين اختلاف سوءاستفاده کرده و برنامه‌هاي خود را پياده کنند. درحالي‌که شيعه و سني اشتراکات فراواني دارند، آن‌قدر که به‌راحتي و بدون نياز به استدلال خاصي مي‌توانند متحد باشند، کما اينکه در جمهوري اسلامي هر دو باهم زندگي مسالمت‌آميزي دارند.

برخي در مسئله وحدت شبهه وارد مي‌کنند که وحدتي که مطرح مي‌شود، سياسي، ظاهري و در کوتاه‌مدت است، آيا حقيقت وحدت همين نگاه است؟

نه اين‌گونه نيست، حتماً وحدت مسلمانان امري بلندمدت مي‌باشد، همان‌طور که گفتم مشترکات شيعه و سني زياد است و اين‌گونه نيست، وقتي مقام معظم رهبري فتوا مي‌دهند که توهين به مقدسات اهل سنت حرام است، مربوط به الان تا آينده است و اين نشان مي‌دهد که وحدت نه سياسي است و نه کوتاه‌مدت.

به فتواي مقام معظم رهبري اشاره کرديد، آيا به‌اندازه کافي اين فتوا در جامعه اهل سنت مطرح‌شده است؟ به نظر مي‌رسد عده‌اي در تلاش هستند که اين فتوا و به‌طور کل نگاه واقعي شيعه به اهل سنت نرسد و در محاق باشد.

به‌هرحال در هر جامعه‌اي عده‌اي مغرض هستند، هم در جامعه اهل سنت و هم در جامعه شيعه، بااين‌حال اکثريت جامعه اهل سنت، از اين فتواي مقام معظم رهبري مطلع هستند، ائمه جماعت اهل سنت هم همواره و هميشه از تريبون‌هاي مختلف مثل نماز جمعه اين فتوا را گفته‌اند.

در صحبت‌هايتان به اين موضوع اشاره کرديد که وحدت يک امر کوتاه‌مدت نيست بلکه ضرورتي هميشگي دارد، نقش وحدت را در ايجاد يا به نحو صحيح‌تر احياي تمدن اسلامي چه مي‌دانيد؟

اسلام روزي سرآمد علم، فرهنگ و اقتصاد بود اما با دخالت و تهاجم فرهنگ بيگانگان به‌ويژه انگليس خبيث و بعد از دولت عثماني، امت اسلامي را تکه و پاره کرد و با مرزبندي‌ها اين تمدن را در زوال برد.

بنابراين براي احياي اين تمدن، وحدت امري ضروري است و جمهوري اسلامي نشان داد که مي‌توان اين تمدن را احيا کرد، امروزه جمهوري اسلامي در علم و فناوري پيشرفت قابل‌توجهي داشته، فناوري هسته‌اي يک مصداق و نمونه ملموس براي معرفي است، ايران به مرحله‌اي از دانش رسيده است که حتي بمب اتم هم مي‌تواند بسازد اما مطابق به فتواي مقام معظم رهبري، اين کار حرام هست.

اين‌ها همه نشان مي‌دهد که احياي تمدن اسلامي ممکن و شدني است ولي ضرورت و شرطش وحدت همه مسلمانان است.

با پيروزي انقلاب اسلامي وحدت مسلمانان بيشتر از هرزماني مطرح شد، بااين‌حال بعد از 35 سال به نظر مي‌رسد بايد اين سؤال اساسي را پرسيد که وحدت امري حکومتي باشد و آن‌ها پيگيري کنند يا اين‌که مردم و خواص و نخبگان و علما؟

همان‌طور که دين براي ترويج شدن در ميان مردم نياز به حمايت حکومت دارد، وحدت نيز به اين حمايت نياز دارد، حکومت مي‌تواند با حمايت کردن از علما به‌ويژه در مناطق مرزي، وحدت را بيشتر از هميشه مردمي کند، در حال حاضر مشکل در بخش‌هاي مرزي و روستايي است.

آن‌ها هستند که دسترسي به علما ندارند و ضرورت کار فرهنگي در آنجا بيشتر است، در شهرها نيز سطح آگاهي مردم بالاتر است و رسانه‌ها نيز به اين امر کمک مي‌کند، لذا بايستي به مناطق مرزي توجه کرد.

به نظر شما چه مقوله‌اي درباره وحدت کمتر گفته‌شده يا لازم است بيشتر توجه شود؟

چند نکته را بايستي متذکر بشوم که به نظرم اهميت کاربردي دارد و مي‌توان به روش آن وحدت را در عمل پياده کرد، يکي آن‌که امروز ديگر رسانه‌ها اعم از مطبوعات و صداوسيما ديگر به مسائل تفرقه‌انگيز دامن نزنند، ديگر زمان مطرح کردن اختلافات در رسانه‌ها گذشته است.

نکته ديگر اينکه امروز جامعه اهل سنت، به سطح و توانايي رسيده است که مي‌توانند به‌عنوان نيروي اجرايي کشور ايران وارد بدني اجرايي شوند و مسئوليت بپذيرند، توانايي جوانان اهل سنت در چارچوب جمهوري اسلامي است و اين خودش يک ابزار و فرصت براي وحدت مي‌باشد، همان‌طور که ما نماينده و فرماندار اهل سنت داريم، مي‌توانيم در استخدام‌هاي دولتي و کاري نيز اين‌گونه رفتار کنيم، اين ترويج عملي وحدت است.

نکته ديگر به صداوسيما برمي‌گردد، امروز نياز است که تريبون و زماني در اين رسانه به اهل سنت اختصاص يابد تا علما و نخبگان اهل سنت، آگاهي جامعه اهل سنت را بالا ببرند و وحدت را براي آن‌ها تبيين کنند؛ اگر اين کار نکنيم، شاهد خواهيم بود که جريان‌هايي مثل داعش از ناآگاهي مردم استفاده مي‌کنند، درحالي‌که ظرفيت عمومي صداوسيما بسيار مفيد و تأثيرگذار است.

دیدگاهها (۰)تبلیغات


آخرین اخبار و مطالب