امروز ۲۰ آبان ۱۳۹۶
صفحه اصلی » اخبار ایران و جهان , یادداشت و تحلیل » استراتژی معنویت در افکار و قلم استاد جابر عناصری
کد خبر : 24135
تاریخ انتشار : ۹ اردیبهشت ۱۳۹۵در ۷:۲۵ ق.ظ

استراتژی معنویت در افکار و قلم استاد جابر عناصری

استاد فرهیخته و اندیشمند جابر عناصری چهره‌ای درخشان، فعال و ماندگار در عرصه هنرمعنوی و آیینی این سرزمین است.

به گزارش جام روز، به نقل از شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ استاد فرهیخته و اندیشمند جابر عناصری چهره‌ای درخشان، فعال و ماندگار در عرصه هنرمعنوی و آیینی این سرزمین است.

ژرف‌اندیشی متواضع، گوهری درخشان از تجلی هنر آیینی تعزیه و پژوهشگری بی‌مانند در هنرهای سنتی که کمترین خللی در مسیر درخشانی که در طول سالیان متمادی فعالیت ارزنده فرهنگی، هنری و پژوهشی برای خود ترسیم کرده بود، مشاهده نشد.

عناصری حقیقتاً عناصر برجسته هنر آیینی را با نگاه هوشمندانه، عمیق و از روی ارادت به آستان مقدس اهل بیت(علیهم السلام) به ویژه حضرت اباعبدالله الحسین(ع) و شهدای سرافراز صحرای کربلا در لایه‌های امروزی با پوششی دارای هویت، معنویت و اصالت به مردم عرضه می‌کرد و همواره به آن فخر می‌ورزید.

 

 

اما استاد در کنار این امور بر نگاهی بسیار سخت‌گیرانه و منطبق بر دقت، صحت و جدیت هرچه تمام در نقل وقایع عاشورا، اصالت اسناد و متون تعزیه و توان اجرای بالا تأکید داشتند و در این مسیر هم گاهی برخی دوستان از ایشان مکدر می‌شدند، اما چون عمق اعتقاد و صداقت ایشان را در می‌یافتند به خواسته به حق ایشان تمکین می‌کردند.

دکتر عناصری که افزون بر 40 تألیف ارزشمند در حوزه کار خود دارد و دهها کتاب دیگر از ایشان آماده انتشار است، همواره از شهرت گریزان بود و براساس خواسته خود تنها با حضور عده قلیلی از دوستان در یکی از قبور عادی در بهشت زهرا بدون کمترین مراسم یادبودی به خاک سپرده شدند و خواسته دیگر ایشان که هیچ مراسم یادبودی برایشان برگزار نشود، نیز از سوی خانواده رعایت شده است.
این موضوع البته سبب نمی‌شود دستگاه‌های مسئول از جمله وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، صدا و سیما، حوزه هنری، دانشگاه و مراکز فرهنگی مختلف از جمله خانه تئاتر، انجمن نمایش و… از مسئولیت خود سرباز زنند و حتی از صدور پیام تسلیت غافل بمانند.

عناصری به اعتراف بسیاری از چهره‌های علمی، فرهنگی و هنری پدر تعزیه دانشگاهی ایران است و سال‌ها تدریس در دانشگاه و تربیت صدها دانشجوی برجسته در این حوزه را می‌توان کمترین خدمت وی به جامعه هنری ایران دانست که در کنار 40 کتاب وی که از جمله منشورات فاخر به ویژه در حوزه تعزیه ایران است، وی را در تراز بسیاری از شخصیت‌های برجسته هنری معاصر ایران قرار داده است.

به هرجهت عناصری را می‌توان از استراتژیست‌های توسعه معنویت در نمایش ایران دانست که توانست هنر فاخر و الهی تعزیه را با زبان علمی و دانشگاهی در هم بیامیزد تا در گستره هنر و فرهنگ این سرزمین بدرخشد.
نگارنده که توفیق درک محضر استاد را در مقاطعی داشتم و همواره از رهنمودهای ایشان در این حوزه متنعم بوده‌ام، پیشنهاد می‌کند همایش نکوداشتی با تولیت دستگاه‌های مسئول و حضور بسیاری از دوستان، شاگردان و ارادتمندان ایشان در یکی از مراکز معتبر در ایام اربعین درگذشت ایشان تشکیل و بخشی از دین همه ما به ایشان در این مراسم با استاد ادا شود؛ نکته‌ای که کمترین اثر آن علاوه بر تکریم اخلاق، هنر و ارزش‌های معنوی در هنر متعالی، سبب ایجاد انگیزه برای دیگر علاقه‌مندان به هنر آیینی برای کار در این حوزه می‌شود.

انتهای پیام/

دیدگاهها (۰)تبلیغات


آخرین اخبار و مطالب