امروز ۲۰ بهمن ۱۳۹۶
صفحه اصلی » اجتماعی , اخبار تربت جام , خواندنی‌ها » از پائین کشیدن عکس شاه تا حضور در میدان ژاله تهران
کد خبر : 34627
تاریخ انتشار : ۲۰ بهمن ۱۳۹۶در ۲:۰۸ ب.ظ

از پائین کشیدن عکس شاه تا حضور در میدان ژاله تهران

نویسنده کتاب شهدای تربت جام گفت: مردم تربت جام در جریان انقلاب فعالیت چشمگیری داشتن و چهار شهید در دروان انقلاب و تا کنون بیش از 630 شهید تقدیم نظام اسلامی کرده اند.

حجت الاسلام محمد پورنوروز نویسنده کتاب جامعه شهدای شهرستان تربت جام با نام «میراث معنوی» در گفتگو با خبرنگار جام روز با اشاره به اثر گذاری انقلاب در جهان گفت: در طول تاریخ انقلاب های بسیاری در نقاط مختلف جهان بوجود آمده است و در سال ۵۷ انقلابی در ایران به وقوع پیوست که تفاوت های بنیادی با سایر انقلاب ها داشت و امت مسلمان ایران در جهت تغییر نظام وابسته به غرب حرکتی شکوه مند انجام دادن و نظام اسلامی را براساس قوانین و موئلفه های قرآنی جایگزین حکومت شاهنشاهی کردند که خواستگاه آن مساجد بود.

حجت الاسلام پورنوروز با اشاره به قیام های مختلق مردم ایران تا پیروزی در سال ۵۷ افزود: زمینه های انقلاب اسلامی ایران در سال ۵۷ را باید در حرکت های میرزا کوچک خان جنگی، انقلاب مشروطه، مجاهدت های شیخ فضل الله نوری، نواب صفوی و حضرت امام خمینی (ره)در عاشورای ۴۲ جست و جو کرد.

وی ادامه داد: انقلابی که  تشکیل شد کاخ های تمام مستکبران را به لرزه انداخت و جهان را بحیرت آورد و غربی های بارها از این انقلاب به عنوان پدیده نوظهور قرن یاد کردند.

نوسینده کتاب شهدای تربت جام با یادآوری رشادت های شهدا بیان داشت: مردم تربت جام در دوران انقلاب برای به ثمر رسیدن جمهوری اسلامی تعداد چهار شهید به نام های فتح الله نصرالهی، احمد غلامی، رضا و غلامرضا فکوری تقدیم میهن و اسلام عزیز کردند.

حجت الاسلام پورنوروز عنوان کرد: شهید فتح الله نصرالهی در تاریخ ۱۲ بهمن ۵۷ همزمان با ورود امام خمینی(ره) به میهن اسلامی با اصابت تیر مستقیم ضد انقلاب مقابل مسجد مهدیه تربت جام شربت شهادت را نوشید.

وی ادامه داد : فتح الله که در اردیبهشت ماه سال هزار و ۳۷ در خانواده مذهبی دیده به جهان گشوده بود در روز دوازده بهمن همراه با دانش آموزان و جوانان انقلابی با نصب پرده تبریک ورود امام و تجمعی اعتراضی در مقابل مهدیه تربت جام اقدام می کنند که در این روز عده ای چماق به دست و ضد انقلاب به سمت آنها حمله و با تیر اندازی قلب فتح الله را نشانه و خون پاکش را بر زمین می ریزند.

این پژوهشگر شهدا ابراز داشت: یکی دیگر از شهدای انقلاب شهید احمد غلامی است که در شهریور هزار و ۳۱۹ در روستای قلعه سرخ بالا جام تولد یافت و توفیق همراهی با حرکت تاریخ ساز آمام خمینی را کسب کرد و در مجالس انقلابیون حضور داشت و از شاهدان عینی به خاک کشیدن مردم بی گناه میدان ژاله تهران بود و به مجروحان کمک و با لباس پر از خون به خانه رفت.

حجت الاسلام پورنوروز خاطرنشان کرد: احمد حضور فعالی در راهپیمایی های مشهد و تربت جام داشت که در روز ۱ بهمن ماه برای شرکت در جلسه فرزند آیت الله شیرازی عازم تربت جام بود براثر سانحه به درجه شهادت نائل شد.

وی تصریح کرد: شهید غلامی برای تامین مخارج زندگی به ناچار عازم تهران شد و در کورهای آجرپزی مشغول به کار شد صدای انقلاب روح الله خمینی (ره) را که شندید به جمع انقلابیون پیوست.

نوسنده کتاب شهدای تربت جام با اشاره به ویژگی های شخصیتی این شهید یادآور شد: احمد فردی مهربان و در گره گشایی از کارهای مردم مشهور بود و سال ها به همسایه نابینایش رسیدگی و در نماز شب با خدایش نجوا می کرد.

حجت الاسلام پورنوروز افزود: خانواده فکوری با تقدیم کردن دو شهید در حوادث انقلاب نشان دادند ارادت ویژه ای به قیام روح الله خمینی دارند.

وی ادامه داد: شهید رضاقلی فکوری در خرداد هزار و ۳۰۴ در روستای قلعه شیر تولد یافت و در تاریخ ۱۹ بهمن ۵۷ به دست ضد انقلاب به صورت فجیهی به شهادت رسید و علاقه زیادی به امام داشت و برای انتشار اطلاعیه ها انقلابیون فعال بود که بارها مورد تهدید ضد انقلاب قرار می گرفت و شهید غلامرضا فکوری متولد فروردین هزار و ۳۳۲  متولد تربت جام و به همراه پدرش در که در ۱۹ بهمن به همراه فرزند پدرش عازم مشهد می شود که در این مسیر توسط هواداران رژیم ستم شاهی ربوده و در نوار مرزی و خودروی پیکان را به آتش می کشند به شهادت رسیده که تا کنون اثری از پیکر آنها به دست نیامده و بنیاد شهید در جوار گلزار شهیدان در بهشت نبی صورت قبری فراهم کرده است..

نویسنده کتاب میراث معنوی تربت جام عنوان کرد: غلامرضا فکوری کارمند بیمارستان شهر بود در دوران انقلاب عکس شاه معلون ایران را در سالن بیمارستان پائین می کشد و مورد تهدید عناصر شاهنشاهی قرار می گیرد و سرانجام جام شهادت را نوشید تا به بخیل شهیدان انقلاب بپیوند.

حجت الاسلام پورنوروز با اشاره به ۶۳۰ شهید گلگون کفن تربت جام ابراز داشت: خون بهای شهیدان خدمت صادقانه و بی منت به خانواده های آنها و مردم همیشه در صحنه می باشد تا نشان دهیم همچنان در مسیر انقلاب و آرمان های آن حرکت می کنیم.

انتهای پیام/

کلیدواژه ها :

دیدگاهها (۰)تبلیغات


آخرین اخبار و مطالب