امروز ۱۸ آبان ۱۳۹۶
صفحه اصلی » اجتماعی , اخبار تربت جام » اجراي مرحله سوم طرح وارنيش فلورايد دانش آموزان تربت جام برگزار شد
کد خبر : 28173
تاریخ انتشار : ۱۳ آبان ۱۳۹۵در ۵:۰۰ ب.ظ

اجراي مرحله سوم طرح وارنيش فلورايد دانش آموزان تربت جام برگزار شد

به دنبال اجراي طرح تحول نظام سلامت طرح وارنيش فلورايد از نيمه دوم سال 94 آغاز شد و از امروز مرحله سوم طرح شروع شده است.

به گزارش جام روز، محمد نظري سرپرست دانشکده علوم پزشکي تربت جام دیروز بعد از ظهر در شروع طرح مرحله سوم وارنيش فلورايد بهداشت دهان و دندان دانش اموزان در دبستان شهيد هاشمي نژاد تربت جام گفت: به دنبال اجراي طرح تحول نظام سلامت طرح وارنيش فلورايد از نيمه دوم سال 94 آغاز شد و از امروز مرحله سوم طرح شروع شده است.

وي افزود: در مرحله سوم اين طرح مراقبان سلامت در مدارس ابتدايي طرح وارنيش فلورايد را تا پايان آبان اجرا مي کنند.

نظري با اشاره به طرح تحول نظام سلامت خاطر نشان کرد: قبل از اجراي طرح تعداد 5 مرکز فعال در حوزه دهان و دندان داشتيم و پس از اجراي طرح به تعداد 18 مرکز ارتقا يافته است.

سرپرست دانشکده علوم پزشکي تربت جام ادامه داد: تجهيزات دندانپزشکي قبل از اجراي طرح تعداد 8دستگاه مستعمل بوده که بعد از اجراي طرح سلامت به 22 دستگاه جديد و تازه رسيده است.

در ادامه عباس قرايي کارشناس مسئول واحد سلامت دهان و دندان گفت: در سطح شهرستان تعداد 66 هزار دانش آموز طي دو مرحله وارنيش فلورايد انجام گرفته است.

وی با موفقيت اجراي صد در صدي دو مرحله قبل افزود: اجراي طرح وارنيش فلورايد براي 66 هزار نفر 462 ميليون تومان هزينه در بر دارد وبهتر است که پيشگيري از پوسيدگي دندان را همگان جدي گرفته تا دچار پرداخت هزينه هاي بالاي دندان پزشکي قرار نگيرند.

قرايي با اشاره به بهداشت دهان و دندان تصريح کرد : دهان و دندان ارتباط مستقيم با غذا و گوارش دارد و براي پيشگيري از خراب شدن دندان بايد روزي سه مرحله مسواک بزنيم.

مسئول واحد سلامت دهان و دندان دانشکده علوم پزشکي خاطرنشان کرد: وارنيش فلورايد ماده‌اي موضعي است که پوسيدگي دندان‌ها را از 25 تا 75 در صد کاهش مي‌دهد و بيش از 30 سال است که اين ماده در جهان به‌عنوان يک ماده مؤثر براي پيشگيري از پوسيدگي دندان استفاده مي‌شود.

وي در پايان اذعان داشت: يکي از راههاي پيشگيري از پوسيدگي دندانها استفاده از ترکيبات فلورايد شامل دهانشويه، ژل فلورايد، خمير دندانهاي حاوي فلورايد و استفاده از وارنيش فلورايد است.

قرايي در پايان ياداور شد: دندانپزشکي سيار (کانکس دندان پزشکي)در مدرسه فوق به مدت سه روز در دو نوبت صبح و بعدازظهر مستقر شده و خدمات رايگان توسط دندانپزشکان مرکز بهداشت به دانش آموزان ارائه ميگردد.

سپس محمدرضا کاميابي رئيس اداره آموزش پرورش تربت جام با تشکر از همراهي دانشکده علوم پزشکي با آموزش پرورش در طرح سلامت بهداشت دهان و دندان دانش آموزان گفت: با توجه به سرمايه گذاري بسيار سنگين دولت در سطح کشور براي سلامت دانش آموزان معلمين و اوليا دقت کنند که کليه دانش آموزان مفطع ايتدايي در اين طرح شزکت نمايند.

وی افزود: با تلاش دانشکده علوم پزشکي وبا اجراي طرح سلامت در کشور بسياري از بيماريها را نداريم و فراموش کرديم.

لازم به ذکر است وارنيش فلورايد در 2 مرحله آبان و ارديبهشت ماه انجام مي شود.

انتهای پیام/

دیدگاهها (۰)تبلیغات


آخرین اخبار و مطالب