امروز ۱۷ آبان ۱۳۹۶
صفحه اصلی » اقتصادی » ابراز تاسف تهرانفر برای کارمندان و سپرده گذاران موسسه میزان
کد خبر : 15298
تاریخ انتشار : ۳۰ تیر ۱۳۹۴در ۱۱:۵۳ ب.ظ

ابراز تاسف تهرانفر برای کارمندان و سپرده گذاران موسسه میزان

من واقعا متاسف شدم وقتي ديدم كه كارمندان موسسه با لباس‌هاي فرم مقابل بانك مركزي تجمع كرده و اعتراض مي‌كنند. به هر حال موسسه‌اي در حال فعاليت بود كه ورشكست شد و همه‌چيز از بين رفت. و فقط تاسف آن باقي ماند.

به نقل از گروه رسانه نگار دیبا(گرندنیوز)،حمید تهرانفر معاون نظارتی بانک مرکزی در پاسخ به سوالی در رابطه با چگونگی ورشکستگی موسسه میزان گفت: بايد بپذيريم فن بانكداري يك علم است و بايد از اصولي تبعيت كند. بنابراين بانك‌ها هركدام در درون خود ساختاري دارند. مديريت نقدينگي، خزانه‌داري، مديريت ريسك و مديريت ارز از جمله وظايف مديريت بانك‌هاست.

به نظرم موسسه ميزان از اين فنون بانكداري و مديريت دروني مطلع نبود ولي كار بانكداري انجام مي‌داد. وقتي مردم بر اثر شايعه‌اي كه به پروژه پديده شانديز مربوط بود اعتمادشان را از دست دادند و براي برداشت سپرده‌هاي‌شان به موسسه هجوم بردند؛ آنها نتوانستند مديريت مناسبي داشته باشند.
وی همچنین در جواب سوال دیگری در خصوص عدم حمایت بانک مرکزی از موسسه میزان ابراز داشت:
بانك مركزي براي برطرف كردن نگراني مردم در خصوص موسسه ميزان بسيار تلاش كرد. اما موسسه ميزان نتوانست از فرصت‌هاي به وجود آمده بهره‌برداري مناسب و مديريت شده‌اي را داشته باشد.

مبلغ ٢٦٥ ميليارد تومان از سوي موسسه ميزان نزد بانك مركزي بود كه تمام اين مبلغ را به موسسه باز گردانديم تا آرامشي را در شرايط بحراني برقرار كند. براي برخي ديگر از موسسات نيز كه مشكلاتي براي‌شان به وجود آمده بود نيز همين روش را اجرا كرديم ولي آنها با مديريت بهتر توانستند امور را عادي كنند. بعدا متوجه شديم كه منابعي كه در اختيار موسسه ميزان قرار داده‌ايم نيز به درستي به مصرف نرسيده است.

ماجراي موسسه ميزان مصداق روزهاي آخري است كه هيتلر صدر اعظم آلمان بود و همه شواهد نشان مي‌داد حكومت رايش سوم فرو ريخته و حتي متفقين به پشت دروازه‌هاي برلين رسيده بودند با اين وجود باز هم صدراعظم در پناهگاه خود در شهر برلين گمان مي‌كرد؛ معجزه‌اي خواهد شد.

اعتقاد به وقوع معجزه در پس ذهن مديران موسسه ميزان نيز وجود داشت و آنها گمان مي‌كردند يا مردم از بازپس‌گيري سپرده‌هاي‌شان منصرف مي‌شوند يا سرمايه‌گذار بزرگي پيدا مي‌شود و از آنها حمايت مي‌كند. اين اميدواري يا خوشبيني زياد از حد باعث شد ميزان به جايي برسد كه الان هست و واقعا شرايط بدي را براي خود، سهامداران و كاركنانش ايجاد كرد.

آنقدر شرايط‌شان نيز بد هست كه نتوان به راحتي آن را حل كرد. من واقعا متاسف شدم وقتي ديدم كه كارمندان موسسه با لباس‌هاي فرم مقابل بانك مركزي تجمع كرده و اعتراض مي‌كنند. به هر حال موسسه‌اي در حال فعاليت بود كه ورشكست شد و همه‌چيز از بين رفت. و فقط تاسف آن باقي ماند.

بايد در نظر داشته باشيم كه موسسات غيرمجاز همين خطر را دارد يعني هيچ قاعده دقيق حرفه‌اي در درون‌شان نيست و مانند بمب ساعتي عمل مي‌كنند و گاه با يك جرقه از بين خواهند رفت. وقتي هيچ قاعده‌اي برقرار نبوده و مديريت به صورت هياتي پيش مي‌رود؛ مي‌تواند فوق‌العاده خطرناك باشد.

دیدگاهها (۰)تبلیغات


آخرین اخبار و مطالب